چهارشنبه ٤ اسفند ۱۳۸٩ :: ۸:٠٧ ‎ب.ظ ::  نويسنده : دوست شما

با سلام .از فردا ترم جدید شروع میشه.همگی بیائیم این ترم برنامه ریزی مون رو منسجم تر کنیم تا آخر سر گرفتار نمره میان ترم و اساتید نباشیم چراکه از ترم قبل شاهد این بودیم  که برخی از اساتید کم لطفی کردند و نمره میان ترم رو یا کم اعمال کردند یا اصلا اعمال نکردند(که در اینصورت توسط سیستم محاسبه میشه)و یا "صفر"اعمال کردند که اصلا نشه توسط سیستم هم اعمال بشه!!!؟من در صدد این هستم که برنامه ریزی درسی برخی از دانشجویان موفق در این سیستم رو گرفته و مورد بررسی قرار بدم و در وبلاگ قرار بدم تا دوستانی که یکم تو برنامه ریزی درساشون به هر دلیلی از جمله اشتغال مشکل دارند از برنامه یاد شده استفاده کنند تا به امید خدا نتایج بهتری بگیرند.اگه گفتید که این مطالبی که گفتم چه ربطی به قانون کپی رایت داشت!!!؟

راستش یه مقدار راجع به قانون کپی رایت بررسی کردم و بد ندیدم مطالبی رو در این زمینه عنوان کنم.قانون کپی رایت برگرفته از پیمان برن (Berne Convention) برای حمایت از دارایی ادبی و هنری است و در آن به قانون خاص هیچ کشوری اشاره نشده است. پیمان برن که در سال 1886 در شهر برن، بین کشورهای پادشاهی، منعقد شد قبل از آن حقوق قانونی یک اثر متعلق به نویسنده آن بود اما نویسنده در خارج از مملکت مورد نظر، فاقد حقوق قانونی بود و مثلـا در فرانسه، کتاب یک نویسنده انگلیسی بدون اجازه او چاپ میشد و نویسنده حق اعتراض نداشت. پیمان برن داشتن حق قانونی بر مالکیت یک اثر را در تمامـ کشورها قابل اجرا دانست. پیمان برن تا کنون بارها مورد تجدید نظر قرار گرفته و از سال 1967 مدیریت آن بر عهده سازمان جهانی حمایت از حقوق مایملک معنوی Word Intellectual Property Organization یا WIPO قرار گرفته است.اگه دوست داشتید راجع به کلیات کپی رایت اطلاعات بیشتری کسب کنید به ادامه مطلب همین پست مراجعه کنید تا از کلیات اون آگاه بشید ولی برای اون چیزی که من میخوام بگم همینقدر اطلاعات کافیه...!در شکل زیر که نقشه کره زمین است کشورهای با رنگ آبی تحت پوشش معاهده برن(قانون کپی رایت) هستند .ببینید...

از دید بعضی ها متاسفانه و متاسفانه از دید خیلی ها خوشبختانه کشور عزیزمون از ابتدای عقد این معاهده تن به این قانون نداده و مثل ستاره ای در وسط کره زمین به رنگ خاکستری نمایان است...!مزایایی که عدم عقد این معاهده در ایران بهمراه داشته شامل موارد بسیاری از جمله اینکه ما الان خیلی راحت از آثار هنرمندان تاریخ که در هر زمینه ای از هنر فعالیت داشته اند میتونیم بدون اینکه حقی رو بابت استفاده بپردازیم استفاده کنیم.مثلا کلی آهنگ هنری و اسم و رسم دار تاریخی  رو تو یه سی دی رایت میکنیم و تو کامپیوتر کپی میکنیم و ازشون لذت میبریم! یا همین ویندوزی که روی سیستم هامون نصب داریم احتمالا یه سی دی ١۵٠ تومانی (خام) تهیه کردیم و خیلی راحت ویندوز رو رایت کردیم و رو سیستم نصب کردیم و داریم ازش استفاده میکنیم.یا سریالهای برتر دنیا رو که رنکینگ ٨ به بالا دارند مثل "لاست - فرینج - فلش فوروارد - فرار از زندان - ٢۴ - سوپرنچرال و ...."خیلی راحت روی دی وی دی خام کپی میکنیم و میبینیم  یا همین نرم افزارهائی رو که در سیستم نصب کردیم و ازشون استفاده میکنیم براشون هیچ مبلغی  بابت حق کپی رایت پرداخت نمیکنیم و ازشون استفاده میکنیم.جالبه بدونید تو سیستم اداری چه دولتی و چه خصوصی نیز از ویندوز شرکت مایکرو سافت در ورژن های مختلف بدون اعمال حق کپی رایت اعمال میشه !!! (در صورت واردشدن ایران به تجارت جهانی ایران چندین میلیارد دلار ناقابل به مایکرو سافت را که به همین دلیل مقروض است را میبایست پرداخت کند!!!) راه حل کشورمون:ابتدا تصمیم گرفته شد از سیستم عامل لینوکس ورژن "باز" استفاده بشه این محصول شامل حق کپی رایت نمیشه و برنامه چندانی هم برای اون نوشته نشده و برنامه نوشتن واسه این سیستم عامل بمراتب دشوار تر از سیستم عامل ویندوز است...وقتی به این نتیجه رسیدیم که هماهنگ سازی ویندوز با اون همه تنوع در برنامه با این سیستم کار هر برنامه نویسی نیست انگار بی خیال این مسئله هم  شدیم...!تازه اگر هم نمیشدیم فقط صورت مسئله رو پاک کرده بودیم .جناب آقای بیل گیتس رئیس شرکت مایکرو سافت و پولدار ترین مرد جهان طی بیانیه ای در سال ٢٠٠۴ اعلام کرد که ترجمه روان و خلاصه این بیانیه این بود "ویندوز منو کپی نکنید خدا رو خوش نمیاد"ایشون همچنین اذعان داشتند که کشورهائی که توان پرداخت مبلغ اصلی ویندوز که از ٨٠ الی ۴٠٠ دلار بسته به نوع ورژن متفاوت است را ندارند اعلام کنند تا با تخفیف ویژه از سوی مایکرو سافت نسخه اصل این ویندوز را تهیه و استفاده نمایند در این بین کشورهائی بودند که از این آفر استفاده کردند و از تخفیف ویژه مایکروسافت بهره بردند مثل کشور چین که ویندوز ایکس پی بین ١ تا ١٠ دلار از شرکت مایکرو سافت خریداری کردند.

سوالی که من خیلی از خودم میپرسم اینه که آیا درسته که ما آثار ارزشمند جهان رو بدون رضایت صاحبین و خالقین اثر بطور مجانی استفاده کنیم؟؟؟آیا اگر ما بعده ها صاحب اثری نرم افزاری یا غیر نرم افزاری بشیم و برای اون اثر از جان و مال و زمان مایه بزاریم مطلوبمون خواهد بود که هر کسی بدون پرداخت هیچ هزینه ای و بدون رضایت ما از این اثر استفاده کنه ؟اونوقت ما چه حالی خواهیم داشت و دنیا رو چگونه جائی خواهیم دونست؟؟؟

یکی از دلائل عمده  که باعث شده کشورمون دچار نقص فرهنگی و نرم افزاری باشه این نیست که ما افراد باهوش وبا استعداد  کم داریم یا اینکه نمیتونیم نرم افزار ایجاد کنیم و یا درگیر فقر فرهنگی هستیم بلکه به این دلیله که صاحبان اثر از این موضوع وحشت دارند که آثارشون به تاراج بره! به همین دلیل اقدام به سرمایه گذاری نمیکنند و ما مانده ایم بی اثر...همه کس هم که مهران مدیری نمیشن که اکثر مردم قبولش داشته باشند و وقتی میاد میگه " جان من-جان من این مجموعه (قهوه تلخ) رو کپی نکنید " و مردم هم کپی نکنند برند سی دی یا دی وی دی اصل این مجموعه رو تهیه کنند...به نظرم این اقدام شجاعانه مهران مدیری باعث شده تا اندکی از این وحشت کاسته بشه و انتظار میره صاحبان اثر از این پس با جرات بیشتری اقدام به خلق اثر بکنند اما این جواب این مسئله نیست و مشکل همچنان به قوت خود باقیست.یکی از شرائطی که میبایست کشورها دارا باشند تا قانون کپی رایت در محدوده اون کشور اعمال بشه وارد شدن به اقتصاد جهانیه که ایران نیز پذیرفته که وارد اقتصاد جهانی بشه   که البته مهیا شدن واسه این طرح به گفته مسئولین تا هفت هشت سال دیگه به طول می انجامد.این که ایران پس از وارد شدن به تجارت جهانی سود میکند یا ضرر موضوعی است که از حوصله این بحث خارجه اما مسلما انجام این طرح ١٠٠ درصد به نفع مردم خواهدبود حتی در صورتیکه مجبور باشیم برای یه بازی ٨٠ دلار بپردازیم یا برای یک ویندوز ۴٠٠ دلار -چون افزایش درآمد افراد در صورت وارد شدن به این طرح به قدری خواهد بود که این موارد اصلا به چشم نیاید...به شخصه  خود من در خیلی از موارد این قانون رو زیر پا گذاشتم ولی خیلی مشتاق هستم که موانع ورود ایران به تجارت جهانی هر چه سریعتر برداشته بشه و کشورمون ایران هم از مزایای این طرح بهرمند شده و قانون کپی رایت یا همان مالکیت معنوی که ما نام نهادیم و چندی است که در مورد فیلم های ایرانی!!!اعمال میشود به شکل صحیح و اصولی در کشور اجرا بشه .درپایان ازاین که صبوری کرده و مقاله رو تا انتها مطالعه فرمودید سپاسگذاری کرده و یادآور میشوم که کلیات بیشتر در مورد پیمان برن رو در ادامه مطلب همین پست مطالعه فرمائید.موفق باشید.


مطلب زیر که اطلـاعات کلی درباره قانون کپی رایت (حق تکثیر) به شما میدهد، برگرفته از پیمان برن (Berne Convention) برای حمایت از دارایی ادبی و هنری است و در آن به قانون خاص هیچ کشوری اشاره نشده است. پیمان برن که در سال 1886 در شهر برن، بین کشورهای پادشاهی، منعقد شد قبل از آن حقوق قانونی یک اثر متعلق به نویسنده آن بود اما نویسنده در خارج از مملکت مورد نظر، فاقد حقوق قانونی بود و مثلـا در فرانسه، کتاب یک نویسنده انگلیسی بدون اجازه او چاپ میشد و نویسنده حق اعتراض نداشت. پیمان برن داشتن حق قانونی بر مالکیت یک اثر را در تمامـ کشورها قابل اجرا دانست. پیمان برن تا کنون بارها مورد تجدید نظر قرار گرفته و از سال 1967 مدیریت آن بر عهده سازمان جهانی حمایت از حقوق مایملک معنوی Word Intellectual Property Organization یا WIPO قرار گرفته است.

کپی رایت چیست؟
کپی رایت نوعی حفاظت قانونی از آثار چاپ شده و چاپ نشده ادبی، علمی و هنری است.این آثار به هر صورت که عرضه شده باشند، در حالی که دارای ماهیتی قابل درک باشند- یعنی دیده،شنیده یا لمس شوند، شامل این حمایت خواهند بود. اگر این اثر یک مقاله، نمایشنامه، ترانه، یک حرکت جدید در رقص، کد HTML یا گرافیک کامپیوتری باشد که قابل ثبت بر کاغذ، نوار کاست، CD یا‌هـارد درایو کامپیوتر باشد هم، شامل قانون کپی رایت میشود. قانون کپی رایت به خالق اثر اجازه میدهد تا از حقوق انحصاری تکثیر، اقتباس در شیوه بیان نو (مانند به فیلمـ تبدیل کردن یک رمان)، پخش و نمایش عمومی اثر استفاده کند. انحصاری به این معنا است که تنها خالق اثر، نه کسی که به نحوی به اثر دسترسی دارد، میتواند از این حقوق استفاده کند.
قـانـون کپی‌رایت یا حـق تکثـیـر
قانون کپی رایت از چه زمانی آغاز میشود و چه شرایطی دارد؟قانون کپی رایت از زمانی که اثری در شکلی ملموس به وجود بیاید، شامل آن اثر میشود. برای مثال، یک ترانه سرای ساکن آمریکا، اشعار خود را نوشته، نامـ خود را امضا کرده و با گذاشتن نشانه Copyright © در کنار آن تاکید میکند که نویسنده اشعار است. سپس نوشته‌هـایش را در پاکتی گذاشته و به آدرس خودش پست میکند و این پاکت را دربسته نگه میدارد. درواقع شاهد او تاریخ مهر پست بر پاکت است. حالـا او با در دست داشتن این نامه، اثر خود را در دفتر کپی رایت آمریکا به ثبت میرساند تا از هرگونه سوئ استفاده حمایت شود. حتا اگر شخصی قبل از ثبت رسمی اثر از آن استفاده کند، او با در دست داشتن پاکت میتواند مالکیت خود را به اثبات برساند. این مثال درباره آثار دیجیتالی همـ صدق میکند به این صورت هنگامـ حفظ یک اثر در کامپیوتر، تاریخ و ساعت آن همـ حفظ میشود و شما با در دست داشتن فایل اصلی همواره میتوانید ثابت کنید که زودتر از شخصی که به نحوی (برای مثال از وب سایت) به اثر شما دست یافته، آنرا به وجود آورده بودید. اگر این شیوه از نظر شما کاستی‌هـایی دارد میتوانید اثر خود را بر روی دیسکت یا CD کپی کرده و به آدرس خود پست کنید. آنرا در جای مطمئنی نگه دارید و در موقع لزومـ در حضور شاهد، آنرا باز کنید.

چه زمانی کپی رایت یک اثر به پایان میرسد؟
گاهی اوقات در یک ثبت کپی رایت به چند تاریخ برمی خوریمـ برای مثال: "© Copyright 1998, 1999 John Smith." از آنجایی که یک خالق اثر در طول زمان کار خود را تصحیح، تکمیل یا دوباره نویسی میکند، تمامـ تاریخهای ثبت شده زمان خلق اثر را در دوره‌هـای مختلف مشخص میکنند و نشان دهنده زمان پایان گرفتن کپی رایت نیستند.
تاریخ انقضای کپی رایت، بر اساس پیمان برن، حداقل شامل طول حیات خالق آن و 50 سال پس از مرگ او است. این مقدار زمان شامل تمامـ کشورهای عضو در پیمان برن میشود و هر کشور میتواند زمان بیشتری برای قابل اجرا بودن کپی رایت قائل شود اما این زمان نمیتواند از مقدار تعیین شده در پیمان کمتر باشد. گاهی اوقات در طی یک وصیت رسمی حقوق یک اثر به بازماندگان صاحب آن تعلق میگیرد که البته باید به تایید رسمی رسیده باشد.

قانون کپی رایت چه می‌‌گوید؟
کپی رایت نوعی حفاظت قانونی از آثار به وجود آمده‌است که این آثار می‌توانند علمی و ادبی و هنری باشند. این قانون شامل هر نوع عرضه‌ای از اثر می‌‌باشد و به صاحب اثر اجازه می‌‌دهد که از حقوق انحصاری (به این معنی که فقط شامل صاحب اثر است و نه افرادی که به نحوی به اثر دسترسی دارند) که شامل تکثیر و اقتباس در شیوه بیان نو است استفاده کند.

کپی رایت در اینترنت:
بر خلـاف یک طرز فکر عمومی که همه می‌‌پندارند اینترنت یک فضای عمومی است پس برداشت مطالب آن آزاد است , آنچه در اینترنت می‌‌بینیمـ تنها در صورتی قابل کپی کردن می‌‌باشد که یا دولتی بوده مانند سفارت خانه‌ها و دانشگاهها و... یا تاریخ کپی رایت گذشته باشد و یا صاحب وب‌گاه حقوق خود را لغو و یا واگذار کرده باشد.

گرافیک‌ها و تصاویر لینکی رایگان:
تصاویر گرافیکی که در سایتها با عنوان Free یا رایگان عرضه می‌شوند، جزو اموال عمومی نیستند، شما می‌توانید از این تصاویر به طور رایگان استفاده نمایید اما صاحب آن به شمار نخواهید آمد. درواقع شما در صورتی می‌توانید از آنها استفاده کنید که با شرایط صاحب آن موافقت کنید. برای مثال اگر صاحب اثر خواسته باشد که 'در تصویر دخل و تصرف نکنید' یا 'فقط در Homepage شخصی خود از آن استفاده کنید' حتما این کار را انجامـ دهید. همین مساله در مورد تصاویر لینکی و نشانه‌ها همـ صدق می‌‌کند.     
000100100001
دوست شما


مطالب وبلاگ
پيوندها
امکانات جانبی
RSS Feed

*** We Say GOD Today ***

"

*************************

***Pnu121 In Google***

*************************

-------------------------