سه‌شنبه ۱٧ اسفند ۱۳۸٩ :: ۳:٠۸ ‎ب.ظ ::  نويسنده : دوست شما

با سلام .همونطور که میدونید ریزپردازنده کل وظایف یک کامپیوتر رو سازماندهی میکنه و به نوعی مثل مغز انسان  عمل میکنه البته نه بطور کامل .با همه پیشرفتی که تا بحال پردازنده ها ی کامپیوتر داشته اند فقط توانستند سیکل ورودی و خروجی  اطلاعات داده شده را شبیه سازی نمایند به هر حال اگر مغز انسان رو پیچیده ترین خلقت خدا تو جهان هستی بدونیم متوجه میشیم که پردازنده ها هم بسیار مهم و کاربردی هستند و نیز از معماری پیچیده ای برخوردار هستند.از دیرباز تا کنون بین شرکتهای تولید کننده CPU  رقابت شدید وجود داشته و این رقابت به قدری شدید بوده که تنها ٢ شرکت معروف توانائی ادامه و رقابت را داشته اند و بقیه شرکتها به نوعی از دور خارج گشته اند.دو شرکت قدیمی و معروف به نامهای AMD & INTEL .

این دوشرکت رقیب دیرینه همدیگر هستند و یکی از عوامل پیشرفت فوق العاده سریع معماری پردازنده ها رقابت بر سر ارائه کیفیت مطلوب تر بین این دوشرکت بوده و هست.اینکه کدام یک از این دو شرکت تاریخچه موثر تری نسبت به هم دارند با اندکی تامل قابل تشخیص میباشد.بطور کلی AMD رزومه قابل قبولتری نسبت به INTEL دارد و این بدلیل است که پردازنده AMD از پردازش موازی پشتیبانی بهتری نسبت به INTEL میکند و انجام چندین کار در AMD بسیار سریعتر از مدل مشابه در اینتل صورت میگیرد که به خاطر همینم هست که INTEL برای رفع این نقیصه دست به دامن CASH میشود تا حدودی یکسان سازی نماید ولی با این حال هنوز قویترین پردازنده AMD مربوط به سری PHENOM2 پردازنده INTEL به نام Core i5 با +12مگ کش بسیار بهتر عمل میکند و تنها اینتل اخیرا توانست در مدل جدید خود "کور آی 7 " گوی سبقت را از AMD پس بگیرد.لازم به توضیح است که سری فنوم 2 از پردازنده های با دو هسته تا شش هسته پشتیبانی میکند و دارای قیمت مناسب تری نسبت به اینتل است همچنین  از نظر هزینه مصرفی بسیار با صرفه تر از اینتل میباشد (هدفمندی رایانه ها!)میزان CASH در پردازنده های سری فنوم2 AMD از 2 تا ٨ مگ بسته به تعداد هسته متفاوت است .تنها ایرادی که AMD در مدلهای SAMPRON  و ATHLON با آن درگیر بود داغ شدن غیر طبیعی پردازنده بود که در موارد بسیار معدودی باعث سوخت پردازنده میشد که البته این مشکل از سری اتلون 2 به بعد کاملا رفع گردیده است.با این همه INTEL و AMD هرکدام طرفداران خودشان را دارند و بطور میلیمتری با یکدیگر رقابت میکنند .اطلاعات جامع تر در مورد پردازنده های این دو شرکت را در ادامه مطلب همین پست بخوانید...

 


 

Phenom II X6

فنوم‌۲های ۶ هسته‌ای در ابتدا با دو مدل ۱۰۹۰T و ۱۰۵۵T کار خود را آغاز کرده‌اند. این پردازنده‌ها همانند فنوم‌۲‌های قدیمی‌تر از فناوری ساخت ۴۵ نانومتری استفاده می‌کنند. به لطف بهینه‌سازی صورت گرفته در فناوری و ساختار این پردازنده، حداکثر میزان مصرف انرژی در این پردازنده‌های ۶ هسته‌ای نسبت به ۴ هسته‌ای‌های فنوم تغییری نکرده و روی ۱۲۵ وات باقی‌مانده است.

هر هسته فنوم‌‌۲های جدید، کماکان دارای ۵۱۲ کیلوبایت حافظه کش L2 است. این ۶ هسته، همانند ۴ هسته‌ای‌های فنوم۲، به 8 مگابایت حافظه کش L3 اشتراکی متصل شده‌اند. متاسفانه AMD در این پردازنده‌های جدید نیز به سمت چینش سه‌کاناله حافظه نرفته است. کنترلر حافظه در فنوم‌۲‌های ۶ هسته‌ای، کماکان از چینش دوکاناله ماژول‌های حافظه پشتیبانی می‌کند. چنین تصمیمی قطعا برای سازگاری پردازنده‌های جدید با مادربوردهای کنونی AM3 و AM2+ اتخاذ شده است.

تغییرات

فنوم‌های ۶ هسته‌ای جدید نسبت به مدل‌های ۴ هسته‌ای موجود تفاوت زیادی ندارند. هسته‌های پردازشی تغییری به خود ندیده وتنها ۲ هسته به پردازنده اضافه شده است. AMD با عرضه این پردازنده‌های جدید، قابلیتی با نام Turbo Core را معرفی می‌کند.در این نمونه نیز پردازش موازی بطور چشمگیری افزاش یافته است و این در حالیست که تا قبل از آن پردازش موازی با مشکلات سخت افزاری مواجه بوده و کارائی لازم را نداشت.

معرفی Turbo Core

اینتل از زمان عرصه مهندسی Nehalem، قابلیت جدیدی با نام Turbo Boost را در این پردازنده‌ها به کـار گـــرفت. ایـن قـابلیت پـردازنده را در شـرایـــط پردازشی مــشخـصــی، بـــه طـور خودکار اورکـلاک مـی‌کـند. Turbo Boost برای نرم‌افزار‌هایی که بارپردازشی سبک (Light Thread) روی پردازنده قرار می‌دهد، کمک بزرگی بوده و هسته‌های پردازشی را به طور خودکار اورکلاک می‌کند تا کارآیی پردازنده در این شرایط افزایش یابد.

Turbo Core نیز کارآیی مشابه با Turbo Boost دارد. این تکنولوژی فرکانس عملیاتی سه هسته پردازشی مدل را تا ۵۰۰ مگاهرتز اورکلاک می‌کند. این فرآیند به هیچ نرم‌افزار و درایوری نیاز نداشته و کاملا خودکار انجام می‌شـود. ایـن تکـنولوژی تنها روی پردازنده‌‌های Phenom II X6 فعال شده و روی تمام مادربوردهای سوکت AM3 نیز قابل به کارگیری است. تنها ممکن است در این راه به یک به روزآوری بایوس نیاز داشته باشید..

سازگاری با مادربوردهای موجود

همانطور که در ابتدا گفته شده، AMD تراشه‌های جدید سری ۸۰۰ را برای پلتفرم Leo معرفی کرده است. اما این بدان معنا نیست که ۶ هسته‌ای‌های جدید، با مادربوردهای قدیمی‌تر AM3 و AM2+ مثل مدل‌های تراشه‌های سری AMD 700 کار نمی‌کنند. نه تنها برای این مادربوردها، بله برای برخی مادربوردهای AM2 نیز به روزآوری‌های بایوسی منتشر شده که امکان استفاده از ۶هسته‌ای‌های فنوم ۲ روی آنها فراهم می‌شود. ضمن این‌که باید اشاره کرد که فناوری Turbo Core که در این پردازنده‌ها قرار گرفته به نوع مادربورد استفاده شده ارتباطی ندارد و به طورخودکار توسط پردازنده فعال می‌شود.

پردازنده‌های فنوم ۲ از ۱۴۵ تا ۲۹۵ دلار

همان‌طور که در جدول مشاهده می‌کنید، خط کنونی ۴ هسته‌ای‌ها و ۶ هسته‌ای‌های فنوم ۲ هم‌اکنون شامل ۶ مدل است. قیمت‌گذاری ۶ هسته‌ای‌های جدید به خوبی نشان می‌دهد که AMD قصد ارایه بالاترین کارآیی و حتی رقابت با ۶ هسته‌ای ۹۹۹ دلاری Corei7-980X را ندارد. در عوض سعی کرده تا در محدوده قیمت انتخاب شده، کارآیی قابل قبولی را ارایه دهد. با کاهش قیمت ارزان‌ترین ۴هسته‌ای فنوم ۲ به ۱۴۵دلار (مدل X4 925) قطعا طرفداران ۴ هسته‌ای‌های فنوم نیز افزایش می‌یابد.

البته طبق اطلاعات منتشر شده از سوی AMD، مدل‌های جدید فنوم‌های ۴ هسته‌ای و ۶ هسته‌ای نیز تا ماه‌های آینده عرضه خواهد شد. ظاهرا AMD فناوری Turbo Core را روی ۴ هسته‌ای‌های وعده داده شده فعال خواهدکرد. در هفته‌های آینده شرح کاملی از کارآیی ۶هسته‌ای‌های فنوم ۲ در آزمایشگاه سخت‌افزار در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

 

Core i2/i5های جدید در راه است

بسیاری از تولیدکنندگان مدل‌های متنوعی از لپ‌تاپ‌های جدید خود مبتنی بر پردازنده‌های Core i3/i5/i7 را معرفی یا عرضه کرده‌اند. ظاهرا اینتل قصد دارد در ماه‌های آینده سال جاری، مدل‌های کم‌مصرف‌تری از پردازنده‌های Core i3/i5 را برای لپ‌تاپ‌های سبک‌ و نازک عرضه کند. این پردازنده‌ها در دسته ULV(پردازنده‌های با ولتاژ بسیار پایین) قرار می‌گیرند. پردازنده‌های مذکور، نسبت به نسخه‌های استاندارد Core i3/i5 توان پردازشی کمتری داشته ولی در عوض مصرف انرژی پایین‌تر، تولید گرمای کم تر و مدت شارژ بیشتری به دنبال خواهند داشت.

اتلون۲ های جدید

یازدهم را می‌توان روز اتلون ۲ نامید چرا که در این روز AMD، بیش از ۶ مدل جدید از پردازنده‌های اتلون۲ را معرفی کرد. چهارهسته‌ای X4 640 سریع‌ترین مدل در بین پردازنده‌های معرفی شده بود که از فرکانس عملیاتی سه گیگاهرتز استفاده می‌کند. مدل‌های معرفی شده شامل دو، سه و چهار هسته‌ای هستند. سیاست قیمتگذاری AMD برای پردازنده‌های جدید همانند گذشته جالب بوده،‌به طوری‌که با حفظ قیمت پردازنده‌های کنونی، مدل‌های سریع‌تر جدید را جایگزین مدل‌های قبلی کرده است.

مادربرد ها و ارتباط آنها با تراشه و CPU

۸۹۰FX

این چیپ‌ست همان طور که از نامش پیدا است، جایگزینی برای ۷۹۰FX بوده و برای رده حرفه‌ای در نظر گرفته شده است. ۸۹۰FX دارای ۴۲ مسیر PCIe نسل دوم بوده که ۳۲تای آنها به کارت گرافیکی متصل می‌شود. این ۳۲ مسیر قابلیت تقسیم به صورت چهار مسیر x8 یا دو مسیر x16 را دارند. از ۱۰مسیر باقی مانده نیز چهار تای آنها به صورت یک مسیر x4 بوده و شش تای باقی‌ مانده نیز به صورت مسیر x1 به قـطعـات دیـگر مثل کنترلر USB 0/3 یا کنترلر شبکه اترنت وصل خواهد شد.

۸۹۰FX همانند ۷۹۰FX توسط فناوری ۶۵ نانومتری TSMC ساخته می‌شود. به جز افزایش قابلیت اتصالی از طریق مسیرهای PCI Express، تنها تغییر عمده در چیپ‌ست جدید نسبت به ۷۹۰FX، دو برابر شدن پهنای مسیر ارتباطی میان خود تراشه با پل جنوبی SB850 از دو به چهار گیگابایت بر ثانیه است.

۸۹۰GX

این تراشه بیشتر به رده نیمه‌حرفه‌ای‌ها تعلق دارد. وجود نام G در نام تراشه، به پردازنده گرافیکی مجتمع قرار گرفته در دل آن اشاره می‌کند. ۸۹۰GX به ۲۲ مسیر PCIe نسل دوم محدود شده که ۱۶تای آنها به گرافیک اختصاص داده شده است. این ۱۶ مسیر قابلیت تبدیل شدن به دو مسیر x8 را نیز دارند. پردازنده گرافیکی مجتمع، رادئون HD 4290 نام داشته که همانند سایر رادئون‌های سری HD 4000 مبتنی بر DirectX 10.1 است. شتاب‌دهی سخت‌افزاری برای پخش محتوای ویدیویی و پشتیبانی از فناوری Stream هیچ تغییری در کاربری این پردازنده گرافیکی مجتمع نسبت به رقبای آن ایجاد نکرده است و می‌توان گفت که پردازنده‌های گرافیکی مجتمع کماکان برای کاربرانی است که نرم‌افزارهای مورد استفاده آنها، به قدرت پردازش سه‌بعدی بالایی نیاز ندارد.۸۹۰GX همانطور که از نام و قابلیت‌هایش پیداست، جایگزین تراشه ۷۹۰GX می‌شود.

۸۷۰

این پل شمالی نیز همانند ۸۹۰GX دارای ۲۲ مسیر PCIe نسل دوم است که ۱۶تای آن به کارت گرافیکی  اختصاص می‌یابد. البته ۸۷۰ برای رده ارزان‌قیمت‌تری در نظر گرفته شده و به همین دلیل ۱۶مسیر اختصاص ‌یافته به کارت گرافیکی قابل تقسیم به دو مسیر x8 نیستند. بنابراین ۸۷۰ همانند ۷۷۰ از فناوری CrossFireX پشتیبانی نمی‌کند. به علاوه این تراشه، هیچ پردازنده گرافیکی مجتمع را نیز در دل خود ندارد. همانند سایر تراشه‌های سری ۸۰۰، این تراشه نیز توسط رابط A-Link III  با سرعت چهار گیگابایت برثانیه به پل جنوبی متصل می‌شود. سازندگان مادربورد برای پل جنوبی تراشه ۷۷۰ دو انتخاب خواهند داشت، یکی پل جنوبی جدید SB850 و دیگری پل جنوبی SB710 که با چیپ‌ست‌های ۷۰۰ جفت می‌شود. انتخاب پیش‌فرض برای این تراشه، پل‌جنوبی ارزان‌قیمت‌تر SB710 است.

۸۸۰G

چیپ‌ست با گرافیک مجتمع برای رده ابتدایی تراشه‌های سری ۸۰۰، مدل ۸۸۰G بوده که جایگزین تراشه قدیمی‌تر ۷۸۵G خواهد شد. ۸۸۰G نیز دارای ۲۲ مسیر PCIe نسل دوم بوده که ۱۶تای آنها به یک کارت گرافیکی مجزا اختصاص یافته و شش‌تای دیگر نیز به صورت مسیرهای x1 هستند. پردازنده گرافیکی در این تـراشه، رادئون HD 4250 نام گـرفته کـه در مـقایسه با HD 4290 در تراشه ۸۹۰GX سرعت پردازش نسبتا پایین‌تری دارد، ولی کماکان از تمام قابلیت‌های پردازش ویدیویی و همچنین فناوری Stream بهره می‌برد.

پل جنوبی SB850

مهمترین تغییر در تراشه‌های سری ۸۰۰ نسبت به تراشه‌های سری ۷۰۰، پل جنوبی آنها بوده که SB850 نامگذاری شده است. وجود پهنای باند کافی میان این پل جنوبی و تراشه‌های سری ۸۰۰ این امکان را فراهم آورده تا کنترلر SATA نسل سوم با سرعت شش گیگابیت بر ثانیه درون آن گنجانده شود. به علاوه SB850 اولین پل جنوبی AMD است که دارای مسیر PCIe است. این تراشه دو مسیر PCIe نسل دوم را نیز با خود به همراه دارد. در مادربوردهای لوکس، این دو مسیر، معمولا توسط کنترلر USB3.0 و کنترلر اضافی شبکه اترنت اشغال می‌شود.

با یک محاسبه سرانگشتی می‌توان دریافت که حتی شش پورت SATA با سرعت ۶۰۰ مگابایت برثانیه، دو مسیر PCIe و کنترلر شبکه تعبیه شده درون پل جنوبی، تمام پهنای مسیر میان پل شمالی و پل جنوبی را پرنخواهد کرد. حتی سریع‌ترین هارددیسک‌های معرفی شده تا به امروز به زحمت به سرعت ۳۰۰ مگابایت برثانیه نزدیک می‌شوند که نزدیک به حداکثر سرعت تئوری در استاندارد SATA II (375مگابایت برثانیه)است. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که AMD راه را برای اضافه کردن کنترلرهای اضافی به پل جنوبی، برای سازندگان مادربورد باز گذاشته است.

سایر امکانات روتین در پل جنوبی SB850 شامل صدای HD، مسیر PCI و همچنین ۱۴ پورت USB2.0 است. همزمان شدن معرفی تراشه‏های سری ۸۰۰ با عرضه شش هسته‏ای جدید فنوم ۲، این تصور را در ذهن بعضی کاربران ایجاد کرد که این تراشه‏ها از یک سری پردازنده‏های خاص پشتیبانی می‏کنند. اما واقعیت این است که تراشه‏های سری ۸۰۰ از سوکت AM3 و AM2+ پشتیبانی کرده و از تمام پردازنده‏های مبتنی بر این سوکت نیز پشتیبانی می‏کنند. پردازنده‌های فنوم ۲، اتلون ۲ و سمپرون که مبتنی بر سوکت AM3 طراحی می‏شوند، همگی روی مادربوردهای مجهز به تراشه‏های سری ۸۰۰ قابل استفاده هستند.  توجه داشته باشید که کنترلر حافظه پردازنده‏های سوکت AM2+ تنها با حافظه‏های DDR2 سازگاربوده، بنابراین پردازنده‏های AM2+ را روی مادربوردهای تراشه‏های سری ۷۰۰ و ۸۰۰ که برای کار با ماژول‏های DDR3 طراحی شده، نمی‏توان استفاده کرد

 

تفاوت CPU های AMD و اینتل از جمله سئوالاتی است که ذهن بسیاری از شماها را به خودش مشغول و چه بسا در انتخاب اون ها شما رو سر درگم کرده باشه .
کارشناس شبکه فناوری اطلاعات ایران این تفاوت ها را در ۷بند توضیح دادن :


۱-
AMD براساس معماری اجرایی ۹ مرحله ای ساخته شده است اما معماری پردازنده های اینتل شش مرحله ای است؛ بدین معنا که AMD در هر چرخه کاری ۹عملیات را انجام می دهد در حالی که اینتل فقط ۶ عمل را می تواند انجام دهد.

۲-
AMD از کشCache)) 64 Kb برخوردار است در حالی که اینتل ، از کش 532 Kb
سود می برد؛ هر چقدر که میزان کش پردازنده بیشتر باشد ، پردازنده کارایی بیشتری خواهد داشت، اطلاعات بیشتری می تواند ذخیره کند و دیگر لازم نیست پردازنده برای بدست آوردن اطلاعات یا دستور ها مدت زمان بیشتری را برای رفت و برگشت به حافظه برد اصلی برای جذب اطلاعات یا دستور العمل ها صرف کند.

۳-
AMD از مس برای اتصال ترانزیستورهای بکار رفته در پردازنده ها استفاده می کند در صورتی که در ساختمان پردازنده های اینتل آلومینیوم بکار رفته است. مس هادی الکتریسیته بهتری است ، ازاین رو پهنای اتصال های بین ترانزیستورها را به میزان چشمگیری کاهش می یابد که این امر باعث مصرف کمتر مواد اولیه و در نتیجه منجر به کاهش هزینه می شود. این دلیل ارزان تر بودن AMD نسبت به P4
است.

۴- از دیگر تفاوت های میان
AMD و اینتل می توان به راندمان کش برروی تراشه اشاره کرد ، AMD
از معماری انحصاری استفاده می کند که راندمان بیشتری نسبت به طراحی معماری غیر انحصاری اینتل دارد.

۵-
AMD از فناوری پردازش موازی در مقایسه با Hyper -Threading اینتل استفاده می کند؛ در بسیاری از کاربردهای امروزی فعال بودن Hyper -Threading
کارایی پائین تری ارائه می دهد ، نتایج تحقیقات بی شمار منتشر شده در نشریات رایانه ای و پایگا ه های اطلاعاتی معتبر بیانگر این پدیده هستند.

۶-یکی دیگر از مهمترین نکات برتر پردازنده های
AMD واحد ممیز شناور آن است که از FPU اینتل بسیار قویتر است و این امر باعث اجرای سریع تر برنامه های چند منظوره ( MultiMedia
) می شود.

۷- زمانی که اینتل
P4 را طراحی کرد طول PIPELINE را از ۱۰ مرحله در P3 به ۲۰ مرحله افزایش داد، اینتل همین تغییر توانست که تعداد عملیاتی که در چرخه عملیاتی انجام می شود بصورت قابل ملاحظه ای کاسته می شود و از طرف دیگر افزایش طول PIPELINE نیازمند افزایش تعداد ترانزیستور ها برای انجام همان تعداد عملیات است که این امر باعث افزایش اندازه هسته و بالا رفتن قیمت تولید می شود در حالی که AMD با وجود افزایش فرکانس پردازنده های خود طول pipeline را به همان اندازه p3 یا k6
ثابت نگه دارد.

اصطلاحات
AMDدر مورد مدل cpu های اتلون این توضیح رو بدم که عددی که مقابل Athlon XP به صورت(+ ----) نوشته میشه, نشان دهنده سرعت کاری واقعی CPU نیست.چون AMD بر خلاف Intel عقیده داره که کارایی یک پردازنده تنها به سرعت اون در مقیاس MHZ وابسته نیست و به تعداد اعمالی که CPUدر اون فرکانس انجام میده هم وابسته ست.به عبارت دیگر در + Athlon XP 2200 معنیش اینه که این پردازنده معادل یک Pentium 2.2 Mhz کارایی داره.در واقع این عدد + 2200 برای اینه که به کاربران عادی که فقط به FSB Clock
پردازنده توجه میکنند کارایی معادل پنتیوم رو نشون بده.
CPU شما باهسته Thorughbird و FSB=266 و L2 cash 256 KB با سرعت 1800 Mhz
کار میکنه و از این بابت نگران نباشید**********************************************************************

یکی از جدیدترین پردازنده های اینتل Core i7 نام دارد، در این سری شما سریع ترینپردازشگرهای حال حاضر دنیا را می بینید که دارای شش هسته هستند. بنابراین شاید وقتآن رسیده باشد که کمی دقیق تر به آن‌ نگاه کنیم. اگر به دنبال یک بررسی کامل و فنیاز پردازشگری هستید که نزدیک به دو میلیارد ترانزیستور را در خودش جای داده.

پردازنده هایی که پسوند Extreme را با خود به همراه دارند همواره هدف خودرا برروی مخاطبان علاقه مند خود و گیمر های حرفه ای متمرکز می کنند اما اینپردازنده علاوه بر پیروی از این قاعده سریع ترین پردازنده ی desktop جهان نیزهست
.


دو هسته بیشتر ، 4 مگابایت Cache بیشتر و در عین حال مصرف انرژیتقریبا برابر با پردازنده ی قبلی یعنی i7-975Extreme از ویژگی های این پردازنده استو گنجایش شش هسته را به ارمغان آورده
.
معماری این پردازنده جدید 32 نانومتری واز نوع GolfTown است در حالی که تا به حال معماری پردازنده های Core i7 ؛ 45نانومتری و از نوع Nehalem بوده است و این یکی از تحولات دیگری است که این پردازندههمراه خود به میان آورده اما سوکت این پردازنده با سوکت معماریNehalem یکسان استبنابراین، پردازنده ی Corei7-980X Extreme نیز نیازمند سوکت LGA1366 میباشد که درمادربرد های با چیپست X58 به کار میرود . پس خبر خوب این است که اگر از مادربرد های x58 استفاده می نمایید، لازم نیست نگران تعویض مادر برد خود باشید
.


درساخت این CPU از 1 میلیارد و 700 میلیون ترانزیستور استفاده شده و فرکانس کاری هرهسته 3.33 گیگاهرتز است. 6 هسته ای که در این پردازنده استفاده شده باعث تبدیل آنبه قوی ترین پردازنده ی Desktop دنیا شده اند. مقدار Cache L3 این پردازنده برابربا 12 مگابایت می باشد. این پردازنده انرژی الکتریکی معادل 130 وات را در حداکثرکارکرد، به مصرف میرساند و ولتاژ ورودی آن برابر با تقریبا 1 ولت می باشد. قیمتتقریبی این پردازنده 999 دلار اعلام شده که پیش بینی می شود در ایران قیمت آن کمیبالاتر باشد. اگر چه بسیاری این قیمت را برای یک پردازنده نجومی میدانند اما داشتنسریع ترین پردازنده ی Desktop دنیا هم لذت خاص خود را دارد
.نمایظاهری این پردازنده فرق چندانی با پردازنده های دیگر مبتنی بر سوکت 1366 پین ندارد . در بالای این پردازنده به مانند تمام CPU های سری Core i7 یک پخش کننده ی حرارتقرار دارد و سطح زیرین این پردازنده نیز تفاوتی با دیگر پردازنده های سوکت LGA 1366 ندارد
.حال به بررسی درون این پردازنده می پردازیم
:

Core i7-980X extreme
بر پایه نسخه جدید طراحی هسته های اینتل پایه گزاریشده است و روند پردازش پیشرفته تر از پردازنده های قبلی سری Core i7 می باشد. امابه مانند معماری پیشین این سری عملکرد هر هسته مختص خود آن است یعنی هسته ها بهصورت تکی کار میکنند. برای مثال ممکن است هسته اول 100% کار کند در حالی که هستهدوم 20% کار میکند و این موضوع به بار پردازشی بستگی دارد. اما تفاوت اصلی دراینجاست که تعدادی تغییر در AES-NI (Advanced Encryption Standard - New Instructions) ایجاد شده است . این تغییرات باعث شده اند که پنهان کردن و آشکارسازی الگوریتم ها در سخت افزار، تسریع شود. که این امر باعث کنترل دقیق تر میزانپردازش و فرکانس کاری CPU خواهد شد
.


چهره ی معماری GolfTown که در Core i7-980X extreme به کار گرفته شده ، شبیه به معماری Bloomfield است. (معماری دیگریکه در پردازنده های قبلی Core i7 وجود داشت) اما به هر حال مقدار Cache بیشتری در GolfTown به کار گرفته شده (12 مگابایت از نوع L3 ) در حالی که Bloomfield از 8مگابایت کش استفاده می کرد
.


مشخصات دیگر این CPU را می توانید درفرکانس نرمال این پردازنده برابر با 3.33 گیگا هرتز است که در حالت توربو به 3.6گیگا هرتز می رسد. حداکثر فرکانس QPI (که مدتی است جای گزین FSB شده ) به 6.4GT/s (3200 مگاهرتز) میرسد. توان مصرفی این پردازنده نیز برابر با 130 وات میباشد کهمشابه CPU های قبلی سری Core i7 است. تصویر زیر معماری GolfTown را نشان میدهد
.پردازنده ی Core i7-980X Extreme در ظاهر خود هر 6 هسته با معماری GolfTown را در بر میگیرد. در وسط این پردازنده موتور صف بندی و عناصری که هسته هارا شامل نمیشوند قرار دارد. در پهلوی هر سه هسته سه Cache L3 قرار دارند یعنی برایسه هسته سمت راست و چپ هر کدام 6 مگابایت کش در نظر گرفته شده است. کنترل کنندهحافظه در بالا و لینک های QPI در سمت چپ و راست پردازنده قرار گرفته اند. هر سههسته، یک لینک QPI. همچنین همانظور که گفته شد در ساخت این پردازنده از یک میلیاردو 700 میلیون ترانزیستور استفاده شده است و سایز کلی آن برابر با 248 میلیمتر مربعمیباشد. گنجانده شدن 6 هسته در این پردازنده نیز به لطف معماری 32 نانو متری امکانپذیر شد
.


همچنین همراه پردازنده یCorei7-980X Extreme یک خنک کنندهجدید عرضه می شود که با نوع DBX-B جایگزین شده است که این فن از نوع Tower-type میباشد. هیت سینک آلمینیومی به همراه 4 هیت پیپ (لوله های انتقال حرارت) در هرطرف ،قدرت خنک سازی را تاحد زیادی افزایش داده اند. همچنین یک سویچ روی فن قرار دارد کهسرعت آنرا کنترل می کند. این فن در سرعت 800 دور در دقیقه حدود 20 دسی بل صدا تولیدمی کند و در سرعت 1800 دور در دقیقه صدای این فن به 35 دسی بل می رسد
.


اورکلاک
:


اورکلاک این پردازنده را با فن فابریکخودش انجام شد تا مشخص شود که حداکثر فرکانس کاری این پردازنده چقدر است. بار اولتوانستیم فرکانس این پردازنده را به 4.1 افزایش دهیم اما عملکرد سیستم پایدار نبودو برای دستیابی به عملکرد پایدار سیستم را دوباره راه اندازی کرده و این بارتوانستیم اورکلاک را در فرکانس 3.9 گیگاهرتز انجام دهیم و سیستم توانست پایداربماند در مجموع برای یک CPU با فن فابریک این مقدار اورکلاک را میتوان خوب ارزیابیکرد اما مطمئنا با به کار بردن خنک کننده های قوی تر میتوان به پایداری در فرکانسهای بالا تر نیز دست پیدا کرد

بررسی پردازنده های اینتل Core i7

روز 17 نوامبر 2008 اینتل پس از تبلیغاتفراوان و بازار گرمی های همیشگی اش این پردازنده های سری core i7 را به بازار عرضهکرد که یک قدرت نمایی عالی از جانب اینتل بود و قدرت این پردازنده ها همه را متحیرکرد و ضربه سنگینی بر AMD نیمه جان وارد کرد.در ادامه با ویژگی های این پردازنده هااشنا میشیم.اولین تفاوت اشکار این پردازنده ها تغییر سوکت انها بود که از LGA 775 به سوکت LGA 1366 ارتقا پیدا کرده و اینتل اعلام کرد که از این پس CPU های ساخت اینشرکت بر پایه LGA 1366 هستند.در طراحی این پردازنده ها اینتل کپی برداری هایی ازسری چهار هسته ای های فنوم AMD کرده است.اینتل همیشه به جعل 4 هسته ای ها از جانبرقبا و منتقدان متهم میشد که در واقع درست هم بود به این دلیل که در تمامی 4 هستهای های قبلی اینتل نظیر Q6600,Q9550,QX9650... در واقع از 2 پردازنده 2 هسته ای روییک ویفر استفاده می کرد که از طریق یک باند انتقال اطلاعات به هم متصلبودند
.


ولی اینبار قضیه کاملا متفاوت است و احتمالا به غیرت اینتل برخورده و این شرکت با طراحی سری CORE I7 دهان تمامی منتقدان و رقبا را بست
!!
بهطوری که تمامی منتقدان در سایت های خود از پردازنده های این سری به عنوان انقلاب درپردازش نام برده اند و حقیقتا هم اینتل در طراحی این سری شاهکار کرده و در ادامهخواهیم دید چگونه اینتل با ارائه این سری سلطنت خودش را بر بازار پردازنده ها اعلامکرده

افزایش هسته ها : اینتل بار ها در کنفرانس ها و سمینار ها که بزرگ ترین اینسمینار ها هم تالار توسعه دهندگان این شرکت یعنی IDF به سراحت اعلام کرد که معماریپردازشی در CPU ها به بن بست رسیده و امکان افزایش فرکانس ها در ساختار فعلیپردازنده ها وجود ندارد و فعلا فقط یک راه برای افزایش قدرت پردازش وجود دارد که درحال حاضر هر دو شرکت اینتل و AMD از این روش استفاده میکنند و ان هم اینه که به جایافزایش فرکانس در یک پردازنده تعداد هسته های پردازشی افزایش پیدا کند که بااستفاده از چند هسته پردازشی توان پردازشی CPU از مجموع توان پردازشی هر یک از اینهسته ها تشکیل میشود و این راه فعلا تنها راه موجود برای افزایش توان پردازش CPU هااست و اینتل هم به تازگی اعلام کرد که از سال اواخر 2008 تا 2010 بر روی افزایشتعداد هسته ها تمرکز میکنهو فعلا قصد افزایش فرکانس ها را نداره !!
این راه همبه دو نکته و توانمندی نیاز داره
:
1-
ساختاری که بشه تعداد هسته های بالا را برروی CPU ایجاد کنه


2-
مسیری که پهنای باند کافی را برای انتقال اطلاعات بینهسته های پردازشی را فراهم کنه.
که اینتل این دو نکته را در ساختار CORE i7 بهخوبی استفاده کرده که جای تحسین داره
.
مهم ترین تغیر در ساختار این پردازنده هاساختار ماژولار است به این معنی که در اینده میتواند به راحتی تعداد پردازشی راافزایش دهد به صورت یک چند هسته ای واقعی نه جعلی
!!
و تمامی اعضای گروه bloom field که همگی با استفاده از ساختار nehalem تولید میشوند در اینده اینتل میتواندبا افزایش هسته ها قدرت پردازش این گروه را بالا ببره

در ضمن در اواخر سال 2009گروه sandy bridge روانه بازار میشن که با استفاده از تکنولوژی 32 نانومتری ساختهمیشوند و دارای 8 هسته پردازشی است و اینتل در انها کارت گرافیک هم تعبیهمیکند!!!!! یعنی در یک پردازنده از این سری هم cpu وجود داره و هم gpu ! فکر کنماینتل را جو گرفته و احتمالا با رقابت با amd راضی نمیشه و می خواهد سر به سر nvidia و ati بذاره که اصلا شوخی خوبی برای این 2 شرکت نیست! طی گفته های اینتل این gpu ها انقدر قوی هستند که دیگه نیازی به کارت گرافیک مجزا نیست !
می رسیم بهارتباط های پردازنده
:
در این چند سال اخیر بر خلاف افزایش سرعت مسیر FSB بزرگترین مانع اینتل برای ارتقا توان پردازش پردازنده هاش پهنای باند نا کافی برایانتقال اطلاعات (دیتا) بوده ولی در معماری NEHALEM اینتل به شدت روی این مسئلهپهنای باند پردازنده کار کرده و این مشکل را هم حل کرده به دلیل اینکه با فرکانسهای مسیر فعلی ( FSB ) که محدودیت های بسیاری از لحاظ پهنای باند ایجاد میکنه بههیچ عنوان اجازه افزایش هسته های پردازشی پردازنده را به سازندگانش نمیده بنابرایناینتل به هیچ عنوان از مسیر FSB استفاده نخواهد کرد و به جای ان از رابط جدید QPI که دست پخت مهندسان طراح اینتل است استفاده میکند
.
کلمه QPI مخفف عبارت Quick Path Interconnect است و در اینتل این مسیر را در گروه پردازنده های bloomfield استفاده میکند که تمامی پردازنده های این گروه جزو حرفه ای ها هستند و در اینده مدلهای متوسط و ضعیف تر هم از این فناوری استفاده میکنند

QPI
چیست؟
QPI
برایاولین بار در پردازنده ای CORE i7 استفاده شده اند که نوعی رابط دو طرفه کامل برمبنای انتقال اطلاعات در شکل های پاکت های اطلاعاتی است که برای هر لینک ارتباطیپهنای باند حدود 25/6 گیگابایت در ثانیه را فراهم میکنه که این پهنای باند 2 برابرسریع تر از بیشترین باس ( FSB ) در پردازنده های CORE 2 DUE است.ساختار کلی رابط QPI مانند هاپرترنسپورت در پردازنده های AMD است البته سرعت رابط اینتل از رابطهایپرترنسپورت بیشتر است .هایپرترنسپورت در بیشترین حد پهنای باند 14/4 گیگابایت درثانیه را داره در حالی که در رابط جدید اینتل این سرعت به 25/6 میرسه.اینتل درپردازنده های دسکتاپ خود از این رابط با یک لینک ارتباطی استفاده میکنه که برای اینپردازنده ها کافی است ولی در اینده اینتل میتواند در صورت لزوم از 3 لینک برای هرسوکت استفاده کند ( برای پردازنده های سرور و... که به پهنای باند فوق العاده بالانیاز دارند).این پهنای باند فقط مختص پردازنده نیست و به گفته اینتل این پهنای باندبالا هم میتواند در اختیار پل شمالی مادربرد قرار بگیره ( چیپست X58 از این فناوریاستفاده میکنه) که توسط این کار میتوان از 4 کارت گرافیک با پهنای باند کامل X16 استفاده کرد ( همان طور که میدونید در چیپست های قبلی مثل 790X میتوانستیم از 3کارت گرافیک استفاده کنیم اما به دلیل پهنای باند پایین 1 کارت پهنای باند X16 داشتو 2 کارت دیگر با پهنای باند X8 کار میکردند که کارایی کارت ها کمی پایین میامد. سرعت رابط QPI با عبارت GT/S ( گیگا ترنسپرت بر ثانیه ) نشان داده میشه که این سرعتدر پردازنده های قدرتمند این گروه به 6/4 GT/S میرسه.
در کل برنامه کاری اینتلبرای سال 2009 به این صورت است
:
اوین گروه BLOOM FIELD ها هستند که حرفه ایترین پردازنده های CORE i7 گروه دوم پردازنده های رده متوسط هستند که با نام رمز Lynnfield مشخص و معرفی شده اند و گروه اخر پردازنده های فوق استثنایی sandy bridge هستند که کارت گرافیک با پردازنده در انها ادغام شده ( چه شود
!!)

ساختارخانواده nehalem :

وقتی بازار ارام است و اینتل به راحتی فروش بالا دارددیگه دست به خلاقیت نمیزنه و فقط محصولات قدیمی را با اسم های جدید به فروش میرسونهاما وقتی تحت فشار قرار میگیره شاهکار میکنه!! نمونه اش وقتی AMD پردازنده های فنومرا با قیمت مناسب و پایین تر از سری CORE 2 DUE معرفی کرد و اینکه سری فنوم 3 هستهای و 4 هسته ای های واقعی بودند و مانند اینتل از چند 2 هسته ای روی یک ویفر ساختهنشده بودند.همین امر اوضاع اینتل را به هم ریخت تا اینکه اینتل سری رویایی CORE i7 را رو نمایی کرد.در سری CORE 2 DUE و پردازنده های 4 هسته ای قبلی این شرکت 2پردازنده 2 هسته ای با پهنای باند حداکثر کمتر از 5 گیگابایت در ثانیه به هم متصلبودند ولی AMD این مشکل را خیلی قبل تر حل کرده بود این شرکت از سری اتلون باس دادهها ( HYPER TRANSPORT ) را به داخل پردازنده منتقل کرد که پهنای باند زیادی داشت ومحدودیت های FSB را ایجاد نمیکرد اما اینتل هم بی کار ننشت و رابط QPI را در ساختار NEHALEM قرار داد
.
یکی از ویژگی های nehalem ساختار ماژولار است که اجازه میدهتا بخش های مختلف را درون خود پردازنده جاسازی کرد البته این بخش ها که شامل هستهپردازشی،حافظه های داخلی L2 , L3 ،کنترل کننده باس QPI ،کنترل کننده حافظه هایسیستم،هسته گرافیکی ( GPU ) و... میتوانند جداگانه یا اشتراکی در پردازنده استفادهشوند
.
به عنوان مثال و طبق گفته های اینتل یکی از ارزان ترین مدل های سری core i7 که در اواخر 2009 وارد بازار میشود دارای 2 هسته پردازشی + 1 gpu + کنترل کنندهباس DMI است.اینتل از این پس به راحتی این اجزا را با استفاده از معماری جدید خودداخل پردازنده ها قرار میدهد


مزایای کلی ساختار nehalem :
پشتیبانی از 2یا 4 یا 8 هسته پردازشی


افزایش و بهبود توان پردازشی نسبت به سری های قبلی


فناوری SMT : این تکنولوژی این امکان را به سیستم عامل میده که در سیستمعامل هر هسته پردازشی به صورت یک دو هسته ای منطقی ولی مجازی تشخیص داده بشوند کهیعنی یک 4 هسته ای که دارای 4 هسته فیزیکی است در نرم افزار ها به عنوان یکپردازنده با 8 هسته منطقی شناخته میشوند و مهمترین مزیت این کار اینه که برنامهنویسان میتونند که کارایی برنامه های خودشون را بر اساس این هسته ها بهینه کنند . در تست هایی که توسط اینتل انجام شده با فعال کردن SMT کارایی پردازشی را بین 15% تا 60 % افزایش داده
!!

سه سطح مختلف حافظه : 64 کیلوبایت L1 ، برای سطح L2 حافظه به 256 کیلوبایت و برای L3 این مقدار به 24 مگابایت میرسه


کنترل کنندهحافظه که از حافظه های DDR3 با چندین کانال پشتیبانی میکنه

سطح مشترک برایتمامی هسته های پردازشی

استفاده از تکنولوژی 45 نانومتری در ساختپردازنده

امکان اضافه شدن کارت گرافیک به CPU

ساختار ماژولار


باس QPI که ارتباط نقطه به نقطه برای ارتباط با هسته های دیگر و ارتباطمستقیم برای ارتباط با قسمت های دیگر را فراهم میکنه


فکر کنم حالا همه متوجهشده باشند که چرا این سری از پردازنده های اینتل به عنوان شاهکار اینتل نامگذاریشده!!

اگر به شکل زیر دقت کنید می بینید که اجزای مختلفی که در بالا ازشصحبت کردم چگونه همگی در خود پردازنده جاسازی شده اند.شاهکار اینتل
!!!
در موردحافظه های پردازنده ( کش ) چند مورد نسبت به سری های قبلی تغییر کرده . حافظه سطح 1 ( L1 ) مانند گذشته 64 کیلو بایت است و از این مقدار 32 کیلوبایت به دستورالعمل هاو 32 کیلوبایت به داده های پردازشی اختصاص دارد اما در مورد حافظه L2 تفاوت هایی باگذشته دارد.تقسیم این نوع از سطح حافظه میان هسته های پردازشی زمانی که تعداد هستهها زیاد میشود دردسر ساز میشه برای همین اینتل برای هر یک از هسته های پردازنده 256کیلوبایت با زمان تاخیر اندک استفاده کرده و در سری CORE i7 حافظه های L3 هم اضافهشده اند که حجم این حافظه در پردازنده های جدید اینتل بسیار زیاد است و این سطح ازحافظه برای تمامی هسته های پردازشی به اشتراک گذاشته میشه این حجم در سری جدید 4هسته ای های CORE I7 که به زودی روانه بازار میشن به 8 مگابایت میرسه.اطلاعات در L1,L2,L3 کپی میشن و در صورتیکه یکی از هسته ها بار پردازشی کمتری داشته باشهمیتونه از اطلاعات روی L3 برای سرعت بخشیدن به پردازش استفاده کنه
.

CPU
هایچند هسته ای همواره انرژی بسیار بالایی مصرف میکنند و این هم به این دلیل است کهتمامی هسته ها از الگوریتم یکسانی برای استفاده از انرژی استفاده میکنند که اینباعث میشه که یک هسته که بار پردازشی بالایی داره و در حداکثر توان پردازشی خودشهبا یک هسته که بار پردازشی اش خیلی کمتر است مصرف انرژی یکسانی داشته باشد ولیاینتل در معماری NEHALEM این مشکل را هم حل کرده .در ساختار جدید واحدی به اسم PCU برای پردازنده طراحی شده که واحد کنترل توان است که این واحد یک میکرو کنترلر استکه داخل پردازنده قرار میگیره و قابل برنامه ریزیه.این کنترلر ولتاژ و فرکانس هرهسته را اندازه گیری میکنه و توان مورد نیاز هر هسته را تنظیم میکنه این کنترلربسیار دقیق عمل میکنه و حتی قابلیت اندازه گیری دمای هر هسته را هم داره و بااندازه گیری های دقیق میتونه هسته های غیر فعال ( Idle ) را کامل از کار انداخته وانرژی مصرفی انها را به صفر برسونه که در مصرف انرژی صرفه جویی بسیاری میشه.البتهاین ساختار در سری core 2 due نیز به شکل دیگری وجود داشت ولی این ساختار در اینسری به اوج کارایی خودش میرسه.این تکنولوژی به همین جا ختم نمیشه ! وقتی هسته هایاضافی خاموش بشن،تکنولوژی turbo boost که اینتل در واحد کنترلر PCU قرار داده بهکمک بقیه هسته ها که در حداکثر فشار کاری خودشون هستند، میاد به این شکل که کنترلر PCU با اندازه گیری عوامل مختلف ، فرکانس هسته های فعال را به بیش از مقدار نرمالافزایش میده که به نوعی اورکلاک خودکار CPU حساب میشه و قدرت پردازشی پردازندهافزایش پیدا میکنه.البته اینتل اعلام کرده این تکنولوژی زمانی فعال میشه که پردازشموازی و فعالیت همزمان هسته ها در میان نباشه

این ساختار قبلا در معماری Penryn برای لپ تاپ ها استفاده شده بود ولی نمونه پیشرفته و کاملش در ساختار جدید سری core i7 استفاده شده.اینطور که پیداست اینتل میخواد این بار کار AMD را یکسره کنه ولیزمزمه هایی از AMD به گوش میرسه که AMD هم در جواب این سری اینتل ، سری PHENOM 2 رادر اینده ارائه میکنه که ازقرار معلوم اون سری هم طوفان به پا میکنه ! اما نه بهاندازه CORE I7 اینتل !!!!

خب میرسیم به بخش اخر ، پردازنده های bloom field ( پردازنده های فعلی core i7 ) بزرگ تر از سری های قبلی هستند و نسل انها به طورکامل عوض شده . قبل از ارائه این سری ، سری های قبلی اینتل مدت ها از سوکتLGA 775 استفاده میکردند که اینتل با ارائه این سری؛سوکت LGA 1366 را جایگزین سری قدیمی خودکرد این عدد نشان میده که سری CORE I7 دارای 1366 پایه هستند که این شاید به دلیلنیاز به اتصالگر های بیشتر بوده و این به این معنا است که این سری روی هیچ کدام ازمادربرد های فعلی که از سوکت LGA 775 استفاده میکنند، قرار نمیگیرند و فعلا تنهاچیپستی که از این پردازنده ها پشتیبانی کنه ، چیپست حرفه ای X58 است.البته شاید اینسوکت هم مدت زیادی دوام نداشته باشه چون اینتل اعلام کرده در اواخر سال 2010 سوکت LGA 1016 را به بازار میفرسته و فعلا تکلیف سوکت ها معلوم نیست
!!

4
هستهای های فعلی core i7 با 731 میلیون ترانزیستور و 8 مگابایت حافظه L3 سطحی معادل 263میلیمتر مربع دارند


3
پردازنده ابتدایی ارائه شده شامل مدل های Core i7 965 Extreme , core i7 940 ,core i7 920 است که 965 Extreme با 3.2 گیگاهرتز و توانمصرفی 130 وات فعلا قدرتمندترین و حرفه ای ترین پردازنده این سری است قیمت اینپردازنده 1 میلیون و 200 هزار تومان است
و مدل 920 با فرکانس 2.66 قیمتی حدود 400 هزار تومان داره و 940 با فرکانس 2.93گیگاهرتز عرضه میشه.

 این بار باید میزبان بررسی پردازنده ی جدید اینتل به نام Core i7-980X Extreme باشیم . پردازنده هایی که پسوند Extreme را با خود به همراه دارند همواره هدف خودرا برروی مخاطبان علاقه مند خود و گیمر های حرفه ای متمرکز می کنند اما اینپردازنده علاوه بر پیروی از این قاعده سریع ترین پردازنده ی desktop جهان نیز هست؛پس ما راهی نداریم جز بررسی آن.


مشخصات این پردازنده ی جدید بسیاری رااز روح و جان به وجد می آورد اما سعی کردم آن را به دقت مورد بررسی قرار دهم بنابراین جای بیشتری برای صحبت درباره این پردازنده وجود دارد پس در ادامه به بسیاری ازموضوعات مرتبط با این پردازنده خواهیم پرداخت . در تصویر زیر می توانید بخش داخلیاین پردازنده را مشاهده کنید . دو هسته بیشتر ، 4 مگابایت Cache بیشتر و در عین حالمصرف انرژی تقریبا برابر با پردازنده ی قبلی یعنی i7-975Extreme از ویژگی های اینپردازنده است . تصویر سمت راست نیز نمای طراحی 32 نانومتری این پردازنده را نشانمیدهد که توانایی گنجایش شش هسته را به ارمغان آورده
.
معماریاین پردازنده جدید 32 نانومتری و از نوع GolfTown است در حالی که تا به حال معماریپردازنده های Core i7 ؛ 45 نانومتری و از نوع Nehalem بوده است و این یکی از تحولاتدیگری است که این پردازنده همراه خود به میان آورده اما سوکت این پردازنده با سوکتمعماریNehalem یکسان است بنابراین، پردازنده ی Corei7-980X Extreme نیز نیازمندسوکت LGA1366 میباشد که در مادربرد های با چیپست X58 به کار میرود . پس خبر خوب ایناست که اگر از مادربرد های x58 استفاده می نمایید، لازم نیست نگران تعویض مادر بردخود باشید
.


در ساخت این CPU از 1 میلیارد و 700 میلیون ترانزیستوراستفاده شده و فرکانس کاری هر هسته 3.33 گیگاهرتز است. 6 هسته ای که در اینپردازنده استفاده شده باعث تبدیل آن به قوی ترین پردازنده ی Desktop دنیا شده اند. مقدار Cache L3 این پردازنده برابر با 12 مگابایت می باشد. این پردازنده انرژیالکتریکی معادل 130 وات را در حداکثر کارکرد، به مصرف میرساند و ولتاژ ورودی آنبرابر باتقریبا 1 ولت می باشد. قیمت تقریبی این پردازنده 999 دلار اعلام شده کهپیش بینی می شود در ایران قیمت آن کمی بالاتر باشد. اگر چه بسیاری این قیمت را براییک پردازنده نجومی میدانند اما داشتن سریع ترین پردازنده ی Desktop دنیا هم لذت خاصخود را دارد
.نمایظاهری این پردازنده فرق چندانی با پردازنده های دیگر مبتنی بر سوکت 1366 پین ندارد . تصویر زیر هم این موضوع را تایید می کند. در بالای این پردازنده به مانند تمام CPU های سری Core i7 یک پخش کننده ی حرارت قرار دارد و سطح زیرین این پردازنده نیزتفاوتی با دیگر پردازنده های سوکت LGA 1366 ندارد.

حالبه بررسی درون این پردازنده می پردازیم:

Core i7-980X extreme
بر پایه نسخهجدید طراحی هسته های اینتل پایه گزاری شده است و روند پردازش پیشرفته تر ازپردازنده های قبلی سری Core i7 می باشد. اما به مانند معماری پیشین این سری عملکردهر هسته مختص خود آن است یعنی هسته ها به صورت تکی کار میکنند. برای مثال ممکن استهسته اول 100% کار کند در حالی که هسته دوم 20% کار میکند و این موضوع به بارپردازشی بستگی دارد. اما تفاوت اصلی در اینجاست که تعدادی تغییر در AES-NI (Advanced Encryption Standard - New Instructions) ایجاد شده است . این تغییراتباعث شده اند که پنهان کردن و آشکار سازی الگوریتم ها در سخت افزار، تسریع شود. کهاین امر باعث کنترل دقیق تر میزان پردازش و فرکانس کاری CPU خواهدشد
.


چهره ی معماری GolfTown که در Core i7-980X extreme به کار گرفتهشده ، شبیه به معماری Bloomfield است. (معماری دیگری که در پردازنده های قبلی Core i7 وجود داشت) اما به هر حال مقدار Cache بیشتری در GolfTown به کار گرفته شده (12مگابایت از نوع L3 ) در حالی که Bloomfield از 8 مگابایت کش استفاده میکرد
.


مشخصات دیگر این CPU را می توانید در تصویری که از نرم افزار CPU-Z در بالا قرار داده شده ببینید. فرکانس نرمال این پردازنده برابر با 3.33 گیگا هرتزاست که در حالت توربو به 3.6 گیگا هرتز می رسد. حداکثر فرکانس QPI (که مدتی است جایگزین FSB شده ) به 6.4GT/s (3200 مگاهرتز) میرسد. توان مصرفی این پردازنده نیزبرابر با 130 وات میباشد که مشابه CPU های قبلی سری Core i7 است. تصویر زیر معماری GolfTown را نشان میدهد
.

پردازندهی Core i7-980X Extreme در ظاهر خود هر 6 هسته با معماری GolfTown را در بر میگیرد. در وسط این پردازنده موتور صف بندی و عناصری که هسته ها را شامل نمیشوند قرار دارد. در پهلوی هر سه هسته سه Cache L3 قرار دارند یعنی برای سه هسته سمت راست و چپ هرکدام 6 مگابایت کش در نظر گرفته شده است. کنترل کننده حافظه در بالا و لینک های QPI در سمت چپ و راست پردازنده قرار گرفته اند. هر سه هسته، یک لینک QPI. همچنینهمانظور که گفته شد در ساخت این پردازنده از یک میلیارد و 700 میلیون ترانزیستوراستفاده شده است و سایز کلی آن برابر با 248 میلیمتر مربع میباشد. گنجانده شدن 6هسته در این پردازنده نیز به لطف معماری 32 نانو متری امکان پذیرشد.


همچنین همراه پردازنده ی Corei7-980X Extreme یک خنک کننده جدیدعرضه می شود که با نوع DBX-B جایگزین شده است که این فن از نوع Tower-type می باشد. هیت سینک آلمینیومی به همراه 4 هیت پیپ (لوله های انتقال حرارت) در هرطرف ، قدرتخنک سازی را تاحد زیادی افزایش داده اند. همچنین یک سویچ روی فن قرار دارد که سرعتآنرا کنترل می کند. این فن در سرعت 800 دور در دقیقه حدود 20 دسی بل صدا تولید میکند و در سرعت 1800 دور در دقیقه صدای این فن به 35 دسی بل می رسد
.

اورکلاک
:

اورکلاکاین پردازنده را با فن فابریک خودش انجام شد تا مشخص شود که حداکثر فرکانس کاری اینپردازنده چقدر است. بار اول توانستیم فرکانس این پردازنده را به 4.1 افزایش دهیماما عملکرد سیستم پایدار نبود و برای دستیابی به عملکرد پایدار سیستم را دوباره راهاندازی کرده و این بار توانستیم اورکلاک را در فرکانس 3.9 گیگاهرتز انجام دهیم وسیستم توانست پایدار بماند در مجموع برای یک CPU با فن فابریک این مقدار اورکلاک رامیتوان خوب ارزیابی کرد اما مطمئنا با به کار بردن خنک کننده های قوی تر میتوان بهپایداری در فرکانس های بالا تر نیز دست پیدا کرد
.

توجهداشته باشید که اورکلاک برای مواقعی که نیاز به قدرت بیشتری احساس می شود انجام میشود که با توجه به همین موضوع با وجود در اختیار داشتن چنین پردازنده ای با6 هسته 3.33 گیگاهرتزی، نیاز به اورکلاک در مواردی معدود احساس خواهد شد و گیمر ها نیازچندانی به این کار نخواهند داشت ، حداقل تا زمانی که Crysis2 وارد بازارشود
!


مادربردهای پیشنهادی


اگر همین چند وقت پیش یک مادربرد X58 خریدید که هیچ؛ اما اگر در فکر خرید مادربردی هستید که بر مبنای چیپست X58 باشد، مابرای شما دو گزینه زیر را پیشنهاد میکنیم:  
اولین گزینه مادربرد GIGABYTE X58A-UD5 میباشد . شاید برای بسیاری از شما این مادر برد آشنا به نظر برسد ، تعجبیهم ندارد چون هم گیگابایت مارک معروفی است و هم X58A-UD5 ، قدرتمند ظاهر شده است. این مادر برد علاوه بر توانایی های بالایی که در پشتیبانی از اسلات های گرافیکیدارد به USB3 و SATA3 نیز مجهز شده است . این مادر برد از چهار اسلات PCI-E2.0 بهرهمیبرد که در صورت کار به صورت تکی یا دوتایی از نوع X16 و در صورت کار به صورت 3 و 4 تایی به ترتیب دوتای اولی به صورت X16 و دوتای بعدی به صورت X8 کار می کنند . سیستم خنک کننده ی این مادر برد نیز در حد مطلوبی است و از هیت سینک ها و هیت پیپهای نسبتا بزرگی بهره میبرد که باعث خنک سازی بهتر می شوند
.پیشنهادبعدی ما مادر برد ASUS P6X58D Premium این مادر برد نیز همانند مورد قبلی دارای هیتسینک ها و هیت پیپ های بزرگ و سیستم خنک سازی مناسبی می باشد و از USB3 و SATA3 نیزپشتیبانی به عمل می آورد
.


تعداد اسلات های PCI-E در این مادربرد برابربا سه عدد می باشد که هر سه آنها به صورت X16 کار می کنند. با توجه به این مساله ،کراس فایر و SLI با این مادربرد بسیار لذت بخش بود. این مادربرد همچنین به طراحی 16+2 فاز نیز مجهز شده است. خازن های این مادر برد همانند UD5 ساخت ژاپن بوده و 100% جامد می باشند که این به معنی طول عمر بالای این خازن ها است
.


درکل ASUS P6X58D را می توان مادربردی سریع و قدرتمند توصیف کرد که کار با آن لذت بخشو آسان است
.


و GIGABYTE X58-UD5 را میتوان مادربردی با طراحی بسیار عالیو با عملکرد سریع و قدرتمند و خنک سازی فوق العاده توصیف کرد که با قابلیت های خوددل هر کاربری را به دست می آورد
.کهروی این پردازنده انجام شد متشکل از دو صحنه ی سه بعدی مختلف بود که آنها توسط یکرندر گیرنده نرم افزاری اجرا شده که وابسته به کارکرد CPU شما می باشد. در نمودارزیر میتوانید، امتیاز پردازنده های مختلف را مشاهده نمایید. مشخصات سخت افزاری نیزدر بالای نمودار نوشته شده است.


Core i7-980X
بالا ترین امتیاز را کسبکرده اما فاصله آن با Core i7-975 به اندازه ای که باید باشد نیست
.

تست با
3D MARK Vantageاین برنامه فیزیک هایی را که برروی گیم ها اجرامیشوند را به عنوان ابزاری برای تست عملکرد سیستم های مختلف به کار می برد. صحنه یپرواز دو هواپیما و برخورد آنها به یک دیگر و طبعا برخواستن دود و آتش ناشی ازانفجار که بار پردازشی زیادی را بر پردازنده وارد می کند ، در این تست مورد استفادهقرارگرفت
.


بر خلاف تست قبلی در این تست پردازنده ی i7-980X توانستعملکرد بسیار خوبی را به نمایش بگذارد و توان مندی خود را ثابت کند و عملکردی حدودا 40 درصد بیشتر از Core i7 975 ارائه دهد که مقدار بسیار قابل توجهی میباشد
.


در نهایت
:

پردازنده ی جدید بدون شک عملکرد قابل توجهی راارائه می دهد و سرعت و قدرت بالای آن می تواند نیاز گیمر های حرفه ای را برطرفسازد. این پردازنده باقیمت 999 دلار به فروش می رسد. و همانگونه که در ابتدای مقالهاشاره شد قیمت این پردازنده در ایران کمی گران تر خواهد بود. این CPU همچنینتوانایی بالایی برای اورکلاک کردن از خود نشان داد. از طرفی دیگر این پردازنده رامیتوان انقلابی نامید زیرا اولین پردازنده ی 6 هسته ای Desktop است و عملکرد بسیاربالایی دارد همچنین این سی پی یو اولین نسخه از معماری GolfTown اینتل می باشد. یکیدیگر از نقاط قوت این پردازنده پشتیبانی از سوکت 1366 اینتل می باشد که آن را برایمادربرد های دارای چیپست X58 قابل استفاده می سازد
.


رقابت میان اینتل و AMD همچنان ادامه دارد. اما چیزی که مشخص است، این است که اینتل اولین پردازنده ی 6هسته ای را برای Desktop تولید کرد و قطعا این نام همراه این شرکت خواهد ماند , سوی دیگر این AMD بود که با ابتکار ارزشمند خود راه را به سوی دنیای پردازش موازی هموار ساخت و این نکته ایست که نباید به سادگی از آن گذشت.

 

      
000100100001
دوست شما


مطالب وبلاگ
پيوندها
امکانات جانبی
RSS Feed

*** We Say GOD Today ***

"

*************************

***Pnu121 In Google***

*************************

-------------------------