سه‌شنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٠ :: ۱٠:٠٤ ‎ب.ظ ::  نويسنده : دوست شما

با سلام .اکثر ما در حال حاضر از دیسک هائی استفاده میکنیم که با اشعه قرمز رایت شده و دارای فضای 4.7 گیگ هستند که البته در نوع های خاص این دیسک ها به صورت قابلیت رایت در هر دو طرف دیسک تا 10 گیگ اطلاعات رو در خودشون ذخیره میکنند.فن آوری جدیدی که چند سالیست ارائه شده اما هنوز در مراحل ابتدائی خود به سر میبرد فن آوری رایت با اشعه آبی روی دیسک هائی است که تا 10 برابربیشتر نسبت به اشعه قرمز اطلاعات را در خود نگهداری میکنند و این فن آوری در صنعت سینما بسیار مورد توجه واقع شده بطوریکه فایل های تصویری پشتیبانی شده توسط این فن آوری مثل HD کیفیت بسیار بالاتری نسبت به مدل قبلی خود (DVD) داشته و نیز حجم بسیار بالاتری را اشغال میکنند.رایتر هائی که از این نوع فن آوری پشتیبانی میکنند بسته به نوع برند و کیفیت از 150 تا 500 هزار تومان متغییر بوده و در بعضی از لب تاپ های کنونی تعبیه شده اند و در آینده با کاهش قیمت و تولید انبوه جایگزین نسل کنونی دیسک های نوری خواهند بود.اطلاعات جامعتر در این زمینه را در ادامه مطلب مطالعه بفرمائید.


Blu-Ray که با عنوانBlu-ray Disk (BD) نیز شناخته شده است، نام فرمت نوری نسل جدید دیسک ها است و توسط سیزده کمپانی بزرگ تولید کامپیوتر به بازار عرضه شده است. این فرمت به منظور ذخیره سازی، باز نویسی مجدد و مرور مجدد داده های تلویزیونی با کیفیت بالا (HDTV) به بازار عرضه شده است. با استفاده از Blu-ray Disk می توان بیش از دو ساعت فرمت HDTV و یا سیزده ساعت فرمت SDTV را بر روی دیسک 27 گیگا بایتی ذخیره کرد. همچنین بزودی دیسک هایی با ظرفیت 54 گیگا بایت به بازار عرضه خواهند شد.

دیسک های نوری موجود در بازار مانند DVD+RW/-RW , DVD-RAM , DVD+R/-R از تکنولوژی لیزر قرمز برای نوشتن و خواندن اطلاعات استفاده می کنند، در حالیکه در فرمت جدید از لیزر آبی استفاده شده و به همین دلیل با عنوان Blu-ray شناخته می شوند. مزیت استفاده از لیزر آبی، طول موج 405 نانومتری آن است که نسبت به لیزر قرمز (650 نانومتر) کوتاهتر بوده و توسط آن وضوح اشعه لیزر دقیق تر خواهد شد؛ در نتیجه اطلاعات ذخیره شده بر روی دیسک حجم کمتری را اشغال کرده و گنجایش دیسک افزایش می یابد. از دیگر مزایای Blu-ray، قابلیت تطبیق آن با تکنولوژی لیزر قرمز می باشد. با فراگیرتر شدن HDTV، تقاضای بازار مصرف برای برنامه ذخیره سازی HDTV افزایش خواهد یافت. طراحی Blu-ray با در نظر داشتن این نکته صورت گرفته تا انتقال اطلاعات مستقیماً با فرمتMPEG-2 TS انجام گیرد. این فرمت در پخش دیجیتالی برنامه های تلویزیونی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای آخرین استانداردهای تلویزیون دیجیتالی است. انتقال اطلاعات با فرمت MPEG-2 TS این امکان را فراهم می اورد که برنامه های پخش شده تلویزیونی با فرمت HDTV مستقیماً و بدون هیچگونه ویرایش یا کاهش کیفیت به دیسک منتقل شوند. از آنجا که حجم داده های مورد نیاز HDTV زیاد است، سرعت انتقال اطلاعات باBlu-ray معادل 36 مگابایت در هر ثانیه (36Mbps) می باشد.

با این سرعت کیفیت تصاویر منتقل شده بخوبی حفظ می شود. علاوه بر آن با بکارگرفتن ویژگیهای دستیابی تصادفی به اطلاعات دیسک نوری، می توان بطور همزمان تصاویر ویدئویی ذخیره شده روی دیسک را مشاهده و تصاویر دیگری را بر روی دیسک با کیفیت بالا ذخیره کرد. با معرفی این تکنولوژی به بازار انتظار می رود که بزودی Blu-ray جای VCRها و تکنولوژی DVD را بگیرد و به استاندارد ذخیره سازی اطلاعات و تصاویر ویدئویی با کیفیت بالا در کامپیوترهای شخصی تبدیل شود.     
000100100001
دوست شما


مطالب وبلاگ
پيوندها
امکانات جانبی
RSS Feed

*** We Say GOD Today ***

"

*************************

***Pnu121 In Google***

*************************

-------------------------