ریزپردازنده

 

Phenom II X6

فنوم‌۲های ۶ هسته‌ای در ابتدا با دو مدل ۱۰۹۰T و ۱۰۵۵T کار خود را آغاز کرده‌اند. این پردازنده‌ها همانند فنوم‌۲‌های قدیمی‌تر از فناوری ساخت ۴۵ نانومتری استفاده می‌کنند. به لطف بهینه‌سازی صورت گرفته در فناوری و ساختار این پردازنده، حداکثر میزان مصرف انرژی در این پردازنده‌های ۶ هسته‌ای نسبت به ۴ هسته‌ای‌های فنوم تغییری نکرده و روی ۱۲۵ وات باقی‌مانده است.

هر هسته فنوم‌‌۲های جدید، کماکان دارای ۵۱۲ کیلوبایت حافظه کش L2 است. این ۶ هسته، همانند ۴ هسته‌ای‌های فنوم۲، به 8 مگابایت حافظه کش L3 اشتراکی متصل شده‌اند. متاسفانه AMD در این پردازنده‌های جدید نیز به سمت چینش سه‌کاناله حافظه نرفته است. کنترلر حافظه در فنوم‌۲‌های ۶ هسته‌ای، کماکان از چینش دوکاناله ماژول‌های حافظه پشتیبانی می‌کند. چنین تصمیمی قطعا برای سازگاری پردازنده‌های جدید با مادربوردهای کنونی AM3 و AM2+ اتخاذ شده است.

تغییرات

فنوم‌های ۶ هسته‌ای جدید نسبت به مدل‌های ۴ هسته‌ای موجود تفاوت زیادی ندارند. هسته‌های پردازشی تغییری به خود ندیده وتنها ۲ هسته به پردازنده اضافه شده است. AMD با عرضه این پردازنده‌های جدید، قابلیتی با نام Turbo Core را معرفی می‌کند.در این نمونه نیز پردازش موازی بطور چشمگیری افزاش یافته است و این در حالیست که تا قبل از آن پردازش موازی با مشکلات سخت افزاری مواجه بوده و کارائی لازم را نداشت.

معرفی Turbo Core

اینتل از زمان عرصه مهندسی Nehalem، قابلیت جدیدی با نام Turbo Boost را در این پردازنده‌ها به کـار گـــرفت. ایـن قـابلیت پـردازنده را در شـرایـــط پردازشی مــشخـصــی، بـــه طـور خودکار اورکـلاک مـی‌کـند. Turbo Boost برای نرم‌افزار‌هایی که بارپردازشی سبک (Light Thread) روی پردازنده قرار می‌دهد، کمک بزرگی بوده و هسته‌های پردازشی را به طور خودکار اورکلاک می‌کند تا کارآیی پردازنده در این شرایط افزایش یابد.

Turbo Core نیز کارآیی مشابه با Turbo Boost دارد. این تکنولوژی فرکانس عملیاتی سه هسته پردازشی مدل را تا ۵۰۰ مگاهرتز اورکلاک می‌کند. این فرآیند به هیچ نرم‌افزار و درایوری نیاز نداشته و کاملا خودکار انجام می‌شـود. ایـن تکـنولوژی تنها روی پردازنده‌‌های Phenom II X6 فعال شده و روی تمام مادربوردهای سوکت AM3 نیز قابل به کارگیری است. تنها ممکن است در این راه به یک به روزآوری بایوس نیاز داشته باشید..

سازگاری با مادربوردهای موجود

همانطور که در ابتدا گفته شده، AMD تراشه‌های جدید سری ۸۰۰ را برای پلتفرم Leo معرفی کرده است. اما این بدان معنا نیست که ۶ هسته‌ای‌های جدید، با مادربوردهای قدیمی‌تر AM3 و AM2+ مثل مدل‌های تراشه‌های سری AMD 700 کار نمی‌کنند. نه تنها برای این مادربوردها، بله برای برخی مادربوردهای AM2 نیز به روزآوری‌های بایوسی منتشر شده که امکان استفاده از ۶هسته‌ای‌های فنوم ۲ روی آنها فراهم می‌شود. ضمن این‌که باید اشاره کرد که فناوری Turbo Core که در این پردازنده‌ها قرار گرفته به نوع مادربورد استفاده شده ارتباطی ندارد و به طورخودکار توسط پردازنده فعال می‌شود.

پردازنده‌های فنوم ۲ از ۱۴۵ تا ۲۹۵ دلار

همان‌طور که در جدول مشاهده می‌کنید، خط کنونی ۴ هسته‌ای‌ها و ۶ هسته‌ای‌های فنوم ۲ هم‌اکنون شامل ۶ مدل است. قیمت‌گذاری ۶ هسته‌ای‌های جدید به خوبی نشان می‌دهد که AMD قصد ارایه بالاترین کارآیی و حتی رقابت با ۶ هسته‌ای ۹۹۹ دلاری Corei7-980X را ندارد. در عوض سعی کرده تا در محدوده قیمت انتخاب شده، کارآیی قابل قبولی را ارایه دهد. با کاهش قیمت ارزان‌ترین ۴هسته‌ای فنوم ۲ به ۱۴۵دلار (مدل X4 925) قطعا طرفداران ۴ هسته‌ای‌های فنوم نیز افزایش می‌یابد.

البته طبق اطلاعات منتشر شده از سوی AMD، مدل‌های جدید فنوم‌های ۴ هسته‌ای و ۶ هسته‌ای نیز تا ماه‌های آینده عرضه خواهد شد. ظاهرا AMD فناوری Turbo Core را روی ۴ هسته‌ای‌های وعده داده شده فعال خواهدکرد. در هفته‌های آینده شرح کاملی از کارآیی ۶هسته‌ای‌های فنوم ۲ در آزمایشگاه سخت‌افزار در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

 

Core i2/i5های جدید در راه است

بسیاری از تولیدکنندگان مدل‌های متنوعی از لپ‌تاپ‌های جدید خود مبتنی بر پردازنده‌های Core i3/i5/i7 را معرفی یا عرضه کرده‌اند. ظاهرا اینتل قصد دارد در ماه‌های آینده سال جاری، مدل‌های کم‌مصرف‌تری از پردازنده‌های Core i3/i5 را برای لپ‌تاپ‌های سبک‌ و نازک عرضه کند. این پردازنده‌ها در دسته ULV(پردازنده‌های با ولتاژ بسیار پایین) قرار می‌گیرند. پردازنده‌های مذکور، نسبت به نسخه‌های استاندارد Core i3/i5 توان پردازشی کمتری داشته ولی در عوض مصرف انرژی پایین‌تر، تولید گرمای کم تر و مدت شارژ بیشتری به دنبال خواهند داشت.

اتلون۲ های جدید

یازدهم را می‌توان روز اتلون ۲ نامید چرا که در این روز AMD، بیش از ۶ مدل جدید از پردازنده‌های اتلون۲ را معرفی کرد. چهارهسته‌ای X4 640 سریع‌ترین مدل در بین پردازنده‌های معرفی شده بود که از فرکانس عملیاتی سه گیگاهرتز استفاده می‌کند. مدل‌های معرفی شده شامل دو، سه و چهار هسته‌ای هستند. سیاست قیمتگذاری AMD برای پردازنده‌های جدید همانند گذشته جالب بوده،‌به طوری‌که با حفظ قیمت پردازنده‌های کنونی، مدل‌های سریع‌تر جدید را جایگزین مدل‌های قبلی کرده است.

مادربرد ها و ارتباط آنها با تراشه و CPU

۸۹۰FX

این چیپ‌ست همان طور که از نامش پیدا است، جایگزینی برای ۷۹۰FX بوده و برای رده حرفه‌ای در نظر گرفته شده است. ۸۹۰FX دارای ۴۲ مسیر PCIe نسل دوم بوده که ۳۲تای آنها به کارت گرافیکی متصل می‌شود. این ۳۲ مسیر قابلیت تقسیم به صورت چهار مسیر x8 یا دو مسیر x16 را دارند. از ۱۰مسیر باقی مانده نیز چهار تای آنها به صورت یک مسیر x4 بوده و شش تای باقی‌ مانده نیز به صورت مسیر x1 به قـطعـات دیـگر مثل کنترلر USB 0/3 یا کنترلر شبکه اترنت وصل خواهد شد.

۸۹۰FX همانند ۷۹۰FX توسط فناوری ۶۵ نانومتری TSMC ساخته می‌شود. به جز افزایش قابلیت اتصالی از طریق مسیرهای PCI Express، تنها تغییر عمده در چیپ‌ست جدید نسبت به ۷۹۰FX، دو برابر شدن پهنای مسیر ارتباطی میان خود تراشه با پل جنوبی SB850 از دو به چهار گیگابایت بر ثانیه است.

۸۹۰GX

این تراشه بیشتر به رده نیمه‌حرفه‌ای‌ها تعلق دارد. وجود نام G در نام تراشه، به پردازنده گرافیکی مجتمع قرار گرفته در دل آن اشاره می‌کند. ۸۹۰GX به ۲۲ مسیر PCIe نسل دوم محدود شده که ۱۶تای آنها به گرافیک اختصاص داده شده است. این ۱۶ مسیر قابلیت تبدیل شدن به دو مسیر x8 را نیز دارند. پردازنده گرافیکی مجتمع، رادئون HD 4290 نام داشته که همانند سایر رادئون‌های سری HD 4000 مبتنی بر DirectX 10.1 است. شتاب‌دهی سخت‌افزاری برای پخش محتوای ویدیویی و پشتیبانی از فناوری Stream هیچ تغییری در کاربری این پردازنده گرافیکی مجتمع نسبت به رقبای آن ایجاد نکرده است و می‌توان گفت که پردازنده‌های گرافیکی مجتمع کماکان برای کاربرانی است که نرم‌افزارهای مورد استفاده آنها، به قدرت پردازش سه‌بعدی بالایی نیاز ندارد.۸۹۰GX همانطور که از نام و قابلیت‌هایش پیداست، جایگزین تراشه ۷۹۰GX می‌شود.

۸۷۰

این پل شمالی نیز همانند ۸۹۰GX دارای ۲۲ مسیر PCIe نسل دوم است که ۱۶تای آن به کارت گرافیکی  اختصاص می‌یابد. البته ۸۷۰ برای رده ارزان‌قیمت‌تری در نظر گرفته شده و به همین دلیل ۱۶مسیر اختصاص ‌یافته به کارت گرافیکی قابل تقسیم به دو مسیر x8 نیستند. بنابراین ۸۷۰ همانند ۷۷۰ از فناوری CrossFireX پشتیبانی نمی‌کند. به علاوه این تراشه، هیچ پردازنده گرافیکی مجتمع را نیز در دل خود ندارد. همانند سایر تراشه‌های سری ۸۰۰، این تراشه نیز توسط رابط A-Link III  با سرعت چهار گیگابایت برثانیه به پل جنوبی متصل می‌شود. سازندگان مادربورد برای پل جنوبی تراشه ۷۷۰ دو انتخاب خواهند داشت، یکی پل جنوبی جدید SB850 و دیگری پل جنوبی SB710

/ 2 نظر / 6 بازدید
بنده

خوبه بد نیست

محمد

اقا ممنون خیلی خوب بود فقط اگر یکم خلاصه تر بشه بهتره