سوء استفاده سودجویان بازار کامپیوتر از خلاء

بازار قطعات کامپیوتر همانند بازار طلا و ارز نوسانات قیمت تصاعدی نامتوازنی دارد البته بخشی از نوسانات ناشی از تغییرات نرخ ارز می‌باشد ولی با مقایسه نرخ تغییرات قیمت ارز و قطعات کامپیوتر، تفاوت و تناقض میان این دو محرز می‌شود. با مطالعه عمیق و دقیق تر علت نواسانات شدید قیمت و بی ثبات بدون این بازار عوامل ذیل تأثیر گذار می‌باشد:
1- وجود انحصار در قطعات خاص
2- کمبود و فقدان قطعه ای خاص به دلیل عوامل مختلف از جمله حوادث غیر مترقبه در کشور های تولید کننده آن قطعه( همانند زلزله ژاپن و سیل در تایلند)و یا عدم ترخیص کالا از گمرک
3- رانت اطلاعاتی از وضعیت قطعات و نیاز های بازار
شاید این سوال در ذهن شما ایجاد گردد که این عوامل در صورت بروز در بازار های دیگر هم موجب افزایش قیمت می‌شود، ولی آنچه در بازار قطعات کامپیوتر محرز است، عدم نظارت دستگاه های مسئول بر قیمت های ارائه شده می‌باشد. به عنوان مثال به علت به تعلیق آمدن کارخانه کمپانی وسترن دیجیتال در تایلند بر اثر سیل، علی رغم فعالیت سایر کارخانه های این کمپانی در کشور مالزی، سنگاپور و ایالات متحده، قیمت قطعات و تجهیزات وسترن دیجیتال در بازار ایران افزایش حدوداً 90 درصد داشته و سر به آسمان کشید. که این افزایش قیمت منطقی نیست ولی متأسفانه در بازار ایران رسم شده است که بعد از کوچکترین خبر این چنین ، چنین افزایش قیمتی را شاهد باشیم که در این میان سود جویان بازار کامپیوتر از عدم نظارت و خلاء موجود سوء استفاده کرده و به اهداف اقتصادی خود دست می‌یابند. این موضوع هم زمان با افزایش نرخ ارز نیز اتفاق می‌افتد که با افزایش 10درصد قیمت دلار، قیمت قطعات و تجهیزات کامپیوتر از 25 تا 30 درصد افزایش می‌یابد لذا مسئولان امر می‌بایست ضمن ارائه راه کار مناسب، نظارت بیشتر و بهنگام بر بازار قطعات کامپیوتر داشته و مانع از قدرتمند شدن دلالان و ضعیف شدن مردم عادی شوند.

منبع :روزنامه صبح ایران

/ 0 نظر / 2 بازدید